Ile kosztuje strona internetowa?

Zastanawiasz się nad własną stroną internetową, ale nie wiesz, jaki budżet na to przeznaczyć? Ile tak naprawdę kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej? Zebraliśmy wszystkie wydatki, z jakimi będziesz się mierzył, decydując się na stronę WWW.

Czynniki wpływające na koszt strony internetowej

Ceny stworzenia strony internetowej wahają się od kilkuset złotych po kilkanaście tysięcy. Ile więc wydać, aby zrobić to efektywnie? Przed przystąpieniem do określenia kosztów całościowych strony internetowej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to m.in.:

Skala projektu: Postawienie prostego bloga to znacznie mniejszy koszt niż stworzenie rozbudowanego sklepu z integracją z zewnętrznymi platformami czy z konfiguratorem usług. Im większa i bardziej zaawansowana strona, tym wyższa cena.

Użyte technologie – Zastosowanie konkretnych technologii ma duży wpływ na koszt projektu. Technologie mogą obejmować systemy zarządzania treścią (CMS): WordPress, Joomla, Drupal, tworzenie niestandardowego kodu front-end i back-end. Użyta technologia  ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej może wpływać na koszt i czas realizacji projektu.

Projekt graficzny: Indywidualnie zaprojektowana strona będzie droższa niż gotowy szablon, który nigdy nie będzie w pełni dostosowany do konkretnych potrzeb i specyfiki danego biznesu. Specjalista projektujący stronę, nie musi ograniczać się do tego co jest w szablonie, zadba także o UX i UI. Łatwe poruszanie się po stronie i odpowiednio wyróżnione CTA sprawiają, że klienci chętniej pozostają na stronie i wykonują zamierzone działania.

Dodatkowe funkcjonalności: Dodatkowe funkcje, takie jak systemy płatności online, interaktywne elementy, czy integracje z zewnętrznymi usługami, mogą znacząco zwiększyć koszt projektu.

Nowoczesne rozwiązania: Implementacja najnowszych technologii zwiększa funkcjonalność i wydajność strony, a to przekłada się na ruch na witrynie. Zastosowanie nowoczesnych metod przez doświadczony zespół ma jednak swoje koszty, na które warto się przygotować. Oto kilka kluczowych aspektów, które mogą wpłynąć na cenę:

    • Responsywność: obecnie każda strona internetowa musi być dostosowana do różnych urządzeń. W czasach, gdy większość użytkowników przegląda Internet na urządzeniach mobilnych, strona powinna otwierać się poprawnie na każdym ekranie, niezależnie od jego wielkości. Dodatkowo powinna być tak samo intuicyjna i wygodna do przeglądania oraz działania na desktopie jak i mobile.
    • Bezpieczeństwo: w dobie rosnących zagrożeń cybernetycznych, ochrona danych użytkowników i zabezpieczenie strony przed atakami jest nieodzownym elementem. Zastosowanie certyfikatów SSL, regularne aktualizacje oprogramowania oraz systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom to tylko niektóre ze środków, które trzeba wziąć pod uwagę. Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej przekłada się na zaufanie Twoich klientów oraz pozwoli Ci uniknąć potencjalnych problemów, takich jak wyciek danych.
    • Szybkość działania strony: im dłużej strona się ładuje, tym większy współczynnik odrzuceń. Wolno działające witryny niechętnie są pozycjonowane przez wyszukiwarki. Zapewnienie szybkiego ładowania strony poprzez optymalizację kodu i zasobów jest kluczowe.
    • Optymalizacja pod wyszukiwarki: istnieje wiele czynników wpływających na widoczność strony w wyszukiwarce. Dobrze zrobiona strona przez doświadczonego specjalistę zdecydowanie łatwiej się indeksuje i zajmuje wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania.

Koszt specjalistów

Projektowanie i tworzenie strony internetowej wymaga zaangażowania specjalistów. Koszt takiego projektu zależy od kilku czynników, takich jak:

      • Doświadczenie zespołu: specjaliści z większym doświadczeniem pobierają wyższe stawki, a ich praca przekłada się na wyższą jakość i skuteczność przedsięwzięcia.
      • Ilość specjalistów: w zależności od skali i złożoności projektu, może być konieczne zaangażowanie różna liczba specjalistów. Większe przedsięwzięcia, takie jak rozbudowane sklepy internetowe czy platformy zintegrowane z różnymi systemami, mogą wymagać współpracy z większą liczbą specjalistów o różnych umiejętnościach. 

Koszt utrzymania i aktualizacji strony internetowej

Po stworzeniu strony internetowej trzeba przygotować się na poniesienie pewnych kosztów związanych z jej utrzymaniem i regularną aktualizacją. Koszt ten może obejmować:

Hosting: opłata za przechowywanie strony na serwerze.

Aktualizacje: przy dobrze stworzonej stronie i odpowiednim przeszkoleniu będziesz mógł sam dokonywać pewnych drobnych zmian na stronie. Jednak wprowadzanie większych modyfikacji i aktualizacji będzie wymagało poniesienia dodatkowych kosztów, rozliczanych zazwyczaj godzinowo lub abonamentowo.

Bezpieczeństwo: wydatki związane z zabezpieczeniem strony przed atakami i utratą danych obejmują różnorodne środki ochrony, które minimalizują ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Inwestycje te mogą obejmować certyfikaty SSL, regularne kopie zapasowe, audyty bezpieczeństwa oraz programy antywirusowe i zabezpieczenia sieciowe.

Dodatkowe koszty związane z stroną internetową

Oprócz kosztów projektowania i utrzymania strony, istnieją również inne wydatki, które mogą być związane z jej funkcjonowaniem:

Podsumowanie

Zlecając wykonanie strony internetowej profesjonalistom, zyskujesz nie tylko estetycznie zaprojektowaną witrynę, ale również możliwość integracji dodatkowych funkcjonalności według Twoich potrzeb. Ważne jest, aby dokładnie określić swoje wymagania i budżet przed rozpoczęciem projektu, a następnie oddać się w ręce specjalistów. 

Sprawdź ofertę budowania strony internetowej  i zobacz, jak możemy pomóc Ci osiągnąć sukces online

Sprawdź ofertę tworzenia strony internetowej dla Twojej firmy!

Umów bezpłatną konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoje zapotrzebowanie aby następnie przygotować rekomendację wdrożenia odpowiedniego dla Twojego biznesu.